Hosting Paketini Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hosting paketini seçmeden hosting (barındırma) sağlayıcısının aşağıdaki parametrelerine dikkat edilmesi faydanıza olur. 

1. Çalışma Süresi

 İnternette bir bağlantıya tıklamaktan ve hedef sitenin açılmamasından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Bu sorun sadece kullanıcıyı değil, o adres Google’ın kendisini de rahatsız ediyor. Bu nedenle, aldığınız web sitesi barındırma hizmetinin en iyi kullanılabilirlik kalitesini sunduğundan emin olun. Çalışma süresi olarak da adlandırılan bu parametre, yüzdelik bir orandır. %100’e ne kadar yakınsa, hizmet kullanılabilirliği o kadar iyi garanti eder. Web sitesi barındırma sağlayıcınızı seçerken buna dikkat edilmesi gerekir ve %99’un üzerinde çalışma süresi sunan seçeneklere öncelik verilmelidir. 

2. Kullanılabilir depolama

 Web sitenizin amacına bağlı olarak, eklediğiniz dosyalar için çok veya çok az depolama alanına ihtiyacınız olacaktır. Durumunuz ne olursa olsun, her zaman ihtiyaçlarınıza en uygun hizmeti kiralamanız önerilir. Çok fazla alana ihtiyacınız varsa, web sitesi barındırma şirketinin belleğinizin bitmesini önlemek için ihtiyacınız olan miktarı sunduğundan emin olun veya çok az depolama alanına ihtiyacınız varsa, daha ucuz paketleri tercih edin ve gereksiz alan için ödeyeceğiniz paradan tasarruf edin. Ancak paketinizde sınırsız disk alanı varsa, bu faktör hakkında rahatlayabilir ve bir sonraki parametreye geçebilirsiniz! 

3. Aylık trafik

Bazı web sitesi barındırma hizmetlerinin aylık trafik limiti vardır. Pratikte bu, belirli bir erişim miktarından sonra sunucunun “ekstra ziyaretçiler” için ek bir ücret talep edeceği veya web sitenizi internette görüntülemeyi durduracağı anlamına gelir.Bu nedenle firmaların verdiği bilgilere her zaman dikkat edin ve internet sitenizin kapanma riskini almamak için sınırsız veri trafiğine sahip olanları kullanmanız faydanıza olacaktır. 

4. Yükleme hızı

SEO hakkında zaten biraz bilginiz varsa, Google’ın her zaman daha hızlı yüklenen sayfalara öncelik vereceğini ve her zaman kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmayı hedefleyeceğini bilirsiniz. Hızın sitenizi nasıl etkilediğini anlamak için ücretsiz Google Analytics kullanabilirsiniz ayrıca bu eklenti ile sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında bazı bilgilere ulaşabilirsiniz örneğin ziyaretçiler sitemde ne kadar zaman geçirdi, siteme nereden giriş yaptı vs. bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, kiraladığınız web sitesi barındırma hizmetinin iyi bir yükleme hızı sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. 

5. Veri güvenliği

Web sitenizi ve içeriğinizi barındırması için birine güvenmek basit bir iş değildir. Bu nedenle, seçilen hosting sağlayıcısının müşterilerini tamamen koruyabildiğinden, bir bilgi yedekleme sistemi ve sürekli yedekleme sunabildiğinden emin olmalısınız. Bu şekilde, herhangi bir doğal afet veya öngörülemeyen problemde bile web siteniz her zaman çevrimiçi ve tam olarak çalışır durumda olacaktır. 

6. Müşteri desteği

Sayfanızın başarısı için tüm koşulları sunmanın ötesinde, bir web sitesi barındırma hizmeti de size yardımcı olmak için etkili olmalıdır. Müşteri desteği, birçok kullanıcı için önemli bir faktördür ve sağlayıcının size yardımcı olmaya hazır olması, bir krizin hızla çözülmesi demek oluyor. Ancak müşteri desteği zayıfsa web sitenizin birkaç saatliğine çevrimdışı olması anlamına gelmektedir. Kiralamak istediğiniz hosting desteğinin nasıl çalıştığını kontrol edin ve şirketin size hangi kanalları sunduğunu dikkate alın. 

7. Fiyat 

İdeal hizmeti seçerken fiyat, karar verme ölçütü olmamalıdır. Aynı zamanda karar vermenizi de kolaylaştırabilir. Bir hizmetin daha ucuz olması kötü olduğunun garantisi değildir, tıpkı daha pahalı olmasının yüksek kaliteli bir sağlayıcıyı garanti etmemesi gibi. Ne tür bir ihtiyacınız olduğunu tam olarak anlayın ve ihtiyaçlarınızı bütçenizle karşılaştırın. Birçok hizmet sağlayıcısı bazı dönemlerde indirimler sunduğunu unutmayın. Genel olarak, hosting kiralayacağınız süre ne kadar uzun olursa, ödeyeceğiniz nihai fiyat ta o kadar düşük olur. 

8. Ücretsiz deneme yapın 

Birçok web sitesi barındırma hizmeti, kullanıcının sağlayıcıyı tanıması ve ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olup olmadığını test etmesi için ücretsiz kullanım süreleri sunar. Bu süre, belirli bir hizmeti satın almaya değip değmeyeceğini öğrenmeniz ve fikrinizi uygulamaya koymadan önce düşünmediğiniz olası engelleri belirlemeniz için önemlidir. Bundan sonra, sağlayıcı beklentilerinizi karşılamıyorsa, ücretsiz olarak ayrılabilirsiniz. Eğer öyleyse, harika! Mükemmel barındırmayı buldunuz. 

9. Ekstra faydaları keşfedin 

Bu son derece rekabetçi bir pazar olduğundan, birçok şirketin web sitesi barındırma hizmeti sunduğunu hatırlamakta fayda var. Öne çıkmak için, genellikle rekabette öne geçmek için bazı ekstra avantajlar sunarlar.Bu nedenle, uyanık olun! Her planda hakkınız olan her şeyi okuyun ve ihtiyaçlarınıza tam olarak uyan benzersiz faydaları belirleyin. Yine de en önemli bilgiyi her zaman hatırlamakta fayda var: birden çok web sitesi barındırma hizmeti vardır ve profilinize en uygun olanı kiralamak için ihtiyaçlarınızı derinlemesine anlamanız gerekir. İyi haber şu ki, günümüzde hosting sağlayıcıları bu bu tip durumların farkındalar ve bu yüzden zaten farklı segmentlere yönelik paketler sunuyorlar. İkinci iyi haber ise şu hosting paketini seçmede zorlanıyorsanız ve bu tip konular ilgi alanınız değilse Strateji Bilişim olarak bu konuda size danışmanlık yapabiliriz.